KROK PO KROKU: Jak odwołać się od wyniku maturalnego?

7 sierpnia, 2020
odwolanie 1

Wszyscy niecierpliwie czekamy na dzień ogłoszenia wyników maturalnych. Z reguły na podstawie klucza szacujemy wcześniej na ile procent możemy liczyć. Dostajemy wynik i nagle rozczarowanie, jest mniej niż liczyliśmy. Szok, bo w końcu sprawdzaliśmy w kluczu swoje odpowiedzi i były podobne. Co wtedy można zrobić, żeby powalczyć o lepszy wynik? Możemy złożyć odwołanie od matury!

Przedstawiam Wam trzy-etapową instrukcję przygotowaną na podstawie oficjalnego dokumentu wydanego przez CKE pod tytułem „Informacje o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego 2018/2019”.

INSTRUKCJA Odwołanie od matury:
  1. Wniosek o wgląd do pracy maturalnej
  2. Wgląd do pracy maturalnej
  3. Odwołanie od wyniku maturalnego
  4. Przykłady uzasadnień przy odwołaniach od matury
  5. Odwołanie do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego

Kluczową rolę w całej procedurze odgrywa czas. Termin wglądu od pracy jest ustalany na zasadzie kto pierwszy ten lepszy, i co najważniejsze mamy tylko 2 dni od dnia wglądu do pracy na złożenie wniosku o ponowne sprawdzenie odpowiedzi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


O mnie

Jestem Paweł. Mam doświadczenie nauczyciela akademickiego oraz wieloletni  staż udzielania korepetycji przygotowujących do matury z biologii. Dzięki licznym materiałom dydaktycznym (testy, podręczniki, filmy, mp3, prezentacje, arkusze), a teraz także z profilem społecznościowym, pomagam opanować zawiłe zagadnienia biologiczne.

Na co dzień uczę rozwiązywać zadania maturalne, analizować je i prawidłowo formułować odpowiedzi. Jestem zwolennikiem indywidualnego podejścia do ucznia i kreatywnej pracy z materiałami oraz arkuszami egzaminacyjnymi.

Opracowuję sprawdzone przepisy na zdanie matury i dostanie się na wymarzone studia!

Pozdrawiam, Paweł Kardynia