Podstawa programowa i moje wskazówki do niej!

12 marca, 2019

Co mnie obowiązuje na maturze? Czy tego też muszę się uczyć do matury? Czy uczenie się z podręcznika wystarczy do matury? To pytania, które słyszę nieustannie na zajęciach. No i w sumie dobrze, bo to kluczowe pytania. Odpowiedzią na nie jest podstawa programowa.

Czym jest podstawa programowa?

Podstawa programowa to oficjalny dokument wydany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i dostępny na jej stronach, który precyzyjnie określa co obowiązuje nas na maturze. To właśnie do podstawy programowej odnosi się klucz maturalny, tłumacząc skąd wzięły się poszczególne pytania w arkuszu maturalnym. Dokument z podstawą programową do biologii, posiada także zagadnienia maturalne z chemii, fizyki i geografii. Jest to pokaźny dokument zawierający 220 stron.

 

Zagadnienia z biologii, które obowiązują Was do matury, to zagadnienia z gimnazjum (str. 73-81), klasy 1 z liceum – zakres  podstawowy (str. 82-83) oraz 2 i 3 klasa liceum – zakres  rozszerzony (str. 84-104). Konkretne zagadnienia są opisane w sekcji: treści nauczania – wymagania szczegółowe.

 

Żebyście nie musieli skakać po oficjalnej podstawie programowej, zamieszczam Wam tekst podstawy ujednolicony. Zebrałem w nim zagadnienia tematami. Dlatego pod danym działem znajdziecie zagadnienia zarówno z gimnazjum jak i liceum.

 

Podstawa programowa kontra nauczyciele i podręczniki

 

Podstawa programowa to długa lista punktów i podpunktów z wszystkich działów biologii, dlatego też powinna być Waszym przewodnikiem maturalnym po podręczniku, ale także i po przerabianym materiale w szkole. Pamiętajcie, że nie ma idealnego podręcznika. W wielu z nich są czasami zbyt szczegółowe i nie potrzebne informacje lub wręcz odwrotnie, jest ich za mało. Podobnie jest z przerabianym materiałem w szkole. Nauczyciele mają swoje ulubione tematy i te, których zwyczajnie nie lubią. Stąd z niektórymi przesadzają, a niektóre omawiają niekompletnie.

 

Klasycznym przykładem są cykle rozwojowe pasożytów. Często słyszę, że w szkole musicie uczyć się wielu kompletnych cykli i to na pamięć, a podstawa programowa wymaga znajomości tylko trzech cykli (tasiemiec nieuzbrojony, glista ludzka i włosień) i to na podstawie schematu!

 

Innym dobrym przykładem są szlaki metaboliczne, dajmy na to cykl Krebsa. Uczniowie żalą się, że muszą znać wszystkie produkty pośrednie na pamięć. Tymczasem podstawa jasno mówi, że na pamięć musimy znać tylko substraty i produkty cyklu, a sam jego przebieg omawia się na podstawie schematu. Wiadomo, że jak nauczyciel się uprze, to musicie się na sprawdzian tego nauczyć. Ale jeżeli chodzi o powtórki do matury, nie traćcie czasu na uczenie się rzeczy zbędnych, bo tych obowiązkowych jest już wystarczająco dużo!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *