Warto przygotować się na ten ważny moment. Koniecznie przeczytajcie jak to zrobić!
Jak przygotować się do wglądu do pracy maturalnej?
Głównym celem wglądu do pracy jest zapoznanie się z tymi odpowiedziami, w których straciliście punkty. Dlatego też, przed wglądem do pracy maturalnej, warto żebyście sprawdzili, w których pytaniach straciliście punkty. Możecie to zrobić po założeniu i zalogowaniu się na własnym koncie na stronach internetowych Waszej OKE. Mając taką listę numerów pytań w trakcie wglądu będziecie wiedzieć, na których odpowiedziach się skupić i które przeanalizować, co też pozwoli Wam zaoszczędzić czas w trakcie wglądu.
Co należy sprawdzić w trakcie wglądu do pracy maturalnej?
Możemy liczyć na pomyłki techniczne w samym przepisywaniu czy sumowaniu punktów, dlatego warto:
- sprawdzić czy egzaminatorzy dobrze wpisali punkty z poszczególnych zadań do tabelek punktowych, które znajdują się u dołu nieparzystych stron arkusza maturalnego. Może się zdarzyć, że pomimo, iż zdobyliście punkt egzaminator przez pomyłkę wpisał w tabelkę zero punktów lub wpisał jeden punkt w sytuacji, gdy zdobyliście 2 punkty
- sprawdzić czy wszystkie zadania zostały sprawdzone. Zdarza się, że zadania zostają przeoczone. Zwłaszcza krótkie pytania, które są pomiędzy długimi pytaniami.
- jak już sprawdziliście, że tabelka z punktami jest dobrze wypełniona, dodajcie wszystkie punkty z wszystkich tabelek i sprawdźcie czy ich suma na pewno zgadza się z Waszym oficjalnym wynikiem.
Drugim typem błędów są błędy merytoryczne w ocenie odpowiedzi przez egzaminatora. W ich przypadku będziemy musieli udowodnić, że nasza odpowiedź jest zgodna z zasadami oceniania rozwiązań zadań, czyli tzw. kluczem. To właśnie z tym jest najwięcej roboty i problemów. W trakcie samego wglądu trudno jest zastanawiać się jak moglibyśmy to udowodnić. Dlatego też najważniejsze jest, aby każdej odpowiedzi, za którą straciliśmy punkt, zrobić zdjęcie! Mając zdjęcia odpowiedzi możemy na spokojnie w domu i przy pomocy nauczyciela/korepetytora czy książek opracować linię obrony swojej odpowiedzi.
Zasady postępowania podczas wglądu do pracy
- Po złożeniu wniosku i otrzymaniu informacji od OKE o dniu i godzinie wglądu, stawiacie się w siedzibie Waszej OKE lub innym wskazanym miejscu w wyznaczonym terminie np. szkole.
- Musicie mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty.
- Wglądu do własnej pracy dokonujecie samodzielnie, a więc nie możecie przyprowadzić kogoś ze sobą, ani wysłać kogoś za siebie.
- Czas wglądu do pracy to 30 minut. Jeżeli nie zdążycie zrobić wszystkiego w trakcie tego czasu, możecie poprosić o wydłużenie czasu wglądu. Czy zostanie on Wam przedłużony i o ile minut to zależy od liczby osób oczekujących na wgląd tego dnia, więc lepiej zmieścić się w tych 30 minutach.
- W trakcie wglądu możecie robić zdjęcia arkuszowi aparatem wbudowanym w telefon komórkowy. Możecie zrobić zdjęcia wybranym zadaniom lub całemu arkuszowi, nie ma tu ograniczeń.
- W trakcie wglądu możecie robić notatki z arkusza, przy czym papier i długopis dostaniecie od OKE. Nie można korzystać z własnego papieru i własnych przyborów do pisania.
- W trakcie wglądu macie do dyspozycji klucz maturalny. Jeżeli nie dostaniecie go z arkuszem, możecie poprosić o jego dostarczenie.
- Podczas wglądu do pracy obecny będzie jeden pracownik OKE. Przed wglądem powinien Was poinformować, czy jest w stanie odpowiedzieć na Wasze pytania dotyczące Waszych odpowiedzi maturalnych, treści zadań czy punktów oraz czy jest możliwość porozmawiania z ekspertem przedmiotowym. To czy będzie w stanie odpowiedzieć na Wasze pytania zależy od tego czy jest on/ona nauczycielem danego przedmiotu czy nie. Nie ma tu niestety obowiązku, aby pracownik Wam towarzyszący był ekspertem w danym przedmiocie.
- Jeżeli w trakcie wglądu zauważycie, że są źle policzone punkty lub będziecie mieć inne zastrzeżenia do sprawdzenia pracy możecie to od razu zgłosić pracownikowi OKE, który powinien starać się wyjaśnić sytuacje jeszcze w trakcie wglądu.
- Po wglądzie zostaniecie poproszeni o podpisanie dokumentu potwierdzającego, że dokonaliście wglądu do pracy.
Jeżeli znajdziecie błędy w zliczaniu punktów lub uważacie, że Wasza odpowiedź powinna być uznana, bo pasuje do klucza, to macie tylko 2 dni robocze od daty wglądu do pracy maturalnej na odwołanie się od wyniku.